AÖF bütünleme sınavını kaldırdı


Öğrenciler açık öğretim fakültelerinde bütünlemelerin kalkmasından şikayetçi, yöneticiler ise kredili sistemi savunuyor. Anadolu Üniversitesi Rektörü Davut Aydın; ''Bütünleme kesinlikle yok, kredili sistemde bütünleme olmaz işin felsefesine ve mantığına kökten aykırıdır, 3 ay içerisinde yapamadığınız bir işi 2 hafta içinde nasıl yapacaksınız'' dedi.
 KREDİLİ SİSTEMİN AMACI
Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aydın Ziya Özgür; ''Hedefimiz örgün eğitim ile açık öğretim arasındaki geçişlerdi. Örgün sistemdeki öğrencilerin, açık öğretimden; açık öğretimdeki öğrencinin örgün eğitimden ders almasını sağlamaktı'' diye konuştu. Üniversite yönetimi kredili sistemin başarıları artırdığını görüşünde. Aydın; ''Şu anda Anadolu üniversitesi olarak tüm sistemimizi dönüştürmüş durumdayız. Bu sistemle ölçme değerlendirmeyi de değiştirdik, eskiden 49 ile kaldığından şikayetçiydi, öğrenci bu sistemde grup değerlendirilmesi yapılmakta'' diye konuştu. Grup değerlendirmesinde öğrenciler daha düşük notlarla ders geçebiliyor.
Özgür; ''Mutlak sistemde yüzde 30 gibi olan başarının bağıl sistemde yüzde 50'lere çıktığını'' söyledi. Kredili sistem okulu daha kısa dönemde bitirme imkanı da sağlıyor. Bir önemli duyuru daha; öğrencilerin 22 Mart'a kadar kayıtlarını yenilemesi gerekiyor.BU KONUYA YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

0 yorum:

Yorum Gönder